Spuszczel pospolity - czy niszczy drewno?
Spuszczel pospolity – czy niszczy drewno?

Istnieje wiele szkodników, które niszczą nam drewno i walka z nimi nie bywa najłatwiejsza. Nie dość, że trzeba włożyć w nią niemałe pieniądze, to trzeba dużo trudu oraz wytrwałości. Postanowiliśmy skupić się na spuszczelu pospolitym – kim jest i jak bardzo jest szkodliwy? Aby się tego dowiedzieć, zapraszamy do naszego artykułu!

Bardzo potężny niszczyciel

Spuszczel pospolity to największy przeciwnik właścicieli domów. Nie dość, że często występuje w Polsce i Europie, to ten owad potrafi wręcz spustoszyć drewno i doprowadzić je do opłakanego stanu. Spuszczele można spotkać w drewnach dachów, budynków oraz domów. Warto powiedzieć o nim parę słów, bo jest to niszczyciel z rzędu chrząszczy, podrzędu chrząszczy wielożernych i należy on do rodziny kózkowatych. Co go jednak wyróżnia od typowego chrząszcza? Przede wszystkim dłuższe ciało oraz czułki.

Walka ze spuszczelem

Jak już wspomnieliśmy wyżej, walka z nim często bywa niełatwa i wymagająca czasem niemałych nakładów finansowych. Zwalczyć go można dzięki fumigacji, polegającej na gazowaniu. Zabieg ten jest wykonywany przez specjalistyczne firmy, choć można pozbyć się go poprzez impregnację preparatem Xilix Gel. Trzeba powiedzieć, że spuszczel pospolity rozwija się bardzo szybko i samica składa nawet do 500 jaj, które wylęgają się do 15 dni. Jeżeli zatem w Twoim domu zobaczysz mączkę drzewną wysypującą się z otworów, to warto sprawdzić czy za te szkody nie jest odpowiedzialny właśnie spuszczel domowy. Chcąc rozpoznać go na pierwszy rzut oka sprawdź, czy na przedpleczu nie ma dwóch charakterystycznych lśniących guzików.