Jak hodować karczochy odmiany Imperial Star?
Jak hodować karczochy odmiany Imperial Star?

Karczochy Imperial Star zostały pierwotnie opracowane w celu zaspokojenia potrzeb hodowców komercyjnych. Ta bezkolcowa odmiana karczocha jest uprawiana głównie jako roślina jednoroczna i zbierana w miesiącach zimowych. Wieloletnie karczochy są zbierane od wiosny do jesieni. Wprowadzenie karczochów Imperial Star umożliwiło hodowcom z dostarczanie świeżych warzyw przez cały rok.

Informacje o odmianie Imperial Star

Ponieważ karczochy Imperial Star były hodowane specjalnie do uprawy w zimnym klimacie rocznym, odmiana ta jest dobrze przystosowana dla ogrodników domowych, którzy nie są w stanie uprawiać karczochów jako bylin. Kluczem do produkcji pąków na roślinach jednorocznych jest wystawianie karczochów Imperial Star na działanie nocnych temperatur w zakresie od 10 do 16 C. przez minimum dwa tygodnie.

Rośliny karczocha odmiany Imperial Star produkują zazwyczaj jeden do dwóch głównych pąków o średnicy do 11,5 cm. Dodatkowo tworzy się od pięciu do siedmiu mniejszych pączków wtórnych. Dojrzałe pąki powoli się otwierają. Ich smak jest słodki i łagodny.

Jak hodować karczochy odmiany Imperial Star

Aby zapewnić sobie udaną uprawę, wykonaj poniższe kroki pielęgnacyjne:

  • Zacznij od posadzenia karczochów Imperial Star w pomieszczeniu na 8 do 12 tygodni przed ostateczną datą mrozu. Wysiewaj nasiona na głębokość 0.6 cm. w bogatej glebie startowej. Utrzymuj temperaturę otoczenia pomiędzy 18 a 29 C. Czas kiełkowania dla karczochów Imperial Star wynosi od 10 do 14 dni.
  • Zapewnij sadzonkom co najmniej 16 godzin wysokiej jakości światła dla optymalnego wzrostu. Po 3 do 4 tygodniach odżywiaj sadzonki słabym roztworem rozcieńczonego nawozu. Jeśli zakorzenią się w glebie, należy je przesadzić do 7,6 do 10 cm. doniczki.
  • Przed sadzeniem sadzonek w ogrodzie należy je zahartować. Karczochy preferują słoneczne miejsce, dobry drenaż i żyzną glebę o pH od 6,5 do 7. Rośliny należy rozmieścić w odległości od 9 do 1,2 m. Karczochy powinny być wystawiane na działanie chłodnych temperatur nocą, aby zapewnić produkcję pąków w pierwszym roku.
  • Karczochy wymagają minimum 2,5 cm. deszczu na tydzień. W celu utrzymania wilgotności gleby należy dostarczać dodatkową wodę. Mulczować, aby zapobiec zachwaszczeniu i parowaniu.

Zbierz karczochy, gdy pąki osiągną od 5 do 10 cm. średnicy. W porównaniu z innymi odmianami, karczochy Imperial Star rozwijają się powoli. Zbyt dojrzałe karczochy stają się nadmiernie włókniste do spożycia, ale pozostawione na roślinie pąki otwierają się, aby odsłonić atrakcyjne, ostowe kwiaty!