Rozmnażanie karczochów – jak rozmnażać karczochy?

Karczoch ma bogatą historię kulinarną, która sięga kilku wieków do czasów starożytnych Rzymian. Uważa się, że rozprzestrzenianie się roślin karczocha ma swoje początki w obszarze śródziemnomorskim, gdzie ta wieloletnia roślina była uważana za przysmak.

Jak rozmnażać karczochy?

Jako delikatna bylina, karczochy są odporne na zimę w strefach od 7 do 11. Współcześni ogrodnicy, którzy chcą uprawiać karczochy w innych klimatach, mogą to zrobić sadząc karczochy z nasion i uprawiając je jako jednoroczne. Ukorzenione sadzonki karczochów są kolejną metodą rozmnażania roślin karczochowych i są stosowane na obszarach, gdzie mogą być uprawiane jako byliny.

Sadzenie karczochów z nasion

W przypadku uprawy karczochów jako rośliny jednorocznej w chłodniejszym klimacie, najlepiej rozpocząć uprawę nasion w pomieszczeniach na około dwa miesiące przed ostatnią datą mrozu. Od dawna uważano, że karczochy uprawiane z nasion są gorsze od tych rozmnażanych przez sadzonki ukorzeniające. Tak już nie jest. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby z powodzeniem sadzić karczochy z nasion:

 • Należy stosować wysokiej jakości startową mieszankę gleby. Nasiona sadzić na głębokość 13 mm. Zwilżyć glebę ciepłą wodą. Utrzymywać temperaturę 16-27 stopni C. Okresowo nawozić sadzonki zgodnie z instrukcją produktu.
 • Rośliny przesadza się na zewnątrz po ostatnich mrozach, gdy mają dwa zestawy liści i osiągnęły wysokość 20-25 cm.
 • Należy sadzić w żyznej, bogatej, dobrze drenowanej glebie. Wybierz lokalizację, która uzyska dostęp do pełnego słońca.
 • Unikaj sadzenia zbyt głęboko. Należy posadzić wierzchołek bryły korzeniowej na poziomie gleby ogrodowej. Poklepać glebę mocno wokół karczocha i podlewać wodą.

Inne metody rozmnażania karczochów

Sadzenie karczochów z nasion może być również wykorzystywane do zakładania grządek bylinowych na obszarach, gdzie są one odporne na zimno. Karczochy osiągają szczyt produkcji w drugim roku i kontynuują ją nawet przez sześć lat. Dojrzałe rośliny wypuszczą jeden lub więcej odrostów, co jest alternatywną metodą rozmnażania roślin karczochowych:

 • Przed usunięciem odrostu z dojrzałej rośliny należy pozwolić, by osiągnął on wysokość 20 cm. Idealny czas na usunięcie odrostów to okres jesiennego lub zimowego spoczynku.
 • Użyj ostrego noża lub szpadla, aby oddzielić korzenie pędu od dojrzałej rośliny. Należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni obu roślin.
 • Użyj szpadla do kopania w kółko wokół odgałęzienia, aby poluzować go z ziemi. Ostrożnie usuń odrosty i przemieszaj glebę wokół dojrzałej rośliny.
 • Wybierz słoneczne miejsce z żyzną, dobrze drenowaną glebą, aby posadzić odrosty. Karczochy potrzebują miejsca do wzrostu.

Zbierz karczochy, gdy najniższa przylistek na pąku zacznie się otwierać. W cieplejszym klimacie o dłuższej porze roku możliwe jest zebranie dwóch plonów w roku.

3 thoughts on “Rozmnażanie karczochów – jak rozmnażać karczochy?

 1. Czy komuś udało się rozmnożyć karczoch w ten sposób? Chyba zdecydowanie lepiej jednak wykorzystać komercyjne nasiona 🙂

  Łukasz poleca zach-pom.pl

Comments are closed.