Plantacje bzu czarnego i roślin mu przyjaznych
Plantacje bzu czarnego i roślin mu przyjaznych

Bez czarny to duże krzewy o błyszczących białych kwiatach i małych jagodach, które są jadalne. Ogrodnicy uwielbiają bez czarny, ponieważ przyciągają one zapylaczy, takich jak motyle i pszczoły, oraz stanowią pożywienie dla dzikiej przyrody. Krzewy te można sadzić samodzielnie, ale najlepiej wyglądają z towarzyszami roślin bzu czarnego. Co sadzić z czarnym bzem?

Sadzenie bzu czarnego

Niektórzy ogrodnicy robią placki z kwiatów bzu czarnego i zjadają owoce, surowe lub ugotowane. Inni pozostawiają jagody dla ptaków i po prostu wykorzystują odporne krzewy w żywopłocie. Jednak niezależnie od tego, czy zjadasz kwiaty lub owoce tych krzewów, czy nie, możesz uatrakcyjnić swój ogród, wybierając odpowiednich towarzyszy dla roślin bzu czarnego.  Bez czarny może rosnąć do 3,5 m. wysokości i często ma kształt wazonu. Krzewy preferują bogate, skaliste gleby, a w naturze rosną w dolinach, lasach i na polanach. Cokolwiek wybierzesz jako towarzyszy, będzie musiało mieć podobne wymagania dotyczące wzrostu.

Co sadzić z bzem czarnym?

Krzewy rozwijają się w pełnym słońcu, pełnym cieniu, czy czymś pomiędzy. To sprawia, że są one doskonałym towarzyszem dla krótszych, lubiących cień roślin, a także dla wyższych drzew. Jeśli masz już wysokie drzewa na swoim podwórku, możesz posadzić pod nimi cienisty bez czarny.

Białe sosny lub osika są dobrymi towarzyszami bzu czarnego, jeśli chcesz posadzić coś wyższego niż krzewy. Jeśli chcesz posadzić roślinę o tej samej wielkości, zastanów się nad ostrokrzewem. Pamiętaj, że czarny bez nie lubi, gdy korzenie są naruszane po ich osadzeniu. Dlatego dobrze jest posadzić rośliny towarzyszące w tym samym czasie, co krzewy bzu czarnego. Innym dobrym miejscem na posadzenie bzu czarnego jest obrzeże ogrodu warzywnego z krzewami lub zmieszanie ich z innymi krzewami jagodowymi, takimi jak porzeczki i agrest. Już samo sadzenie odmian ozdobnych jako obrzeża ogrodu bylinowego może być bardzo atrakcyjne. Jeśli sadzisz odmiany o czarnych liściach, jako rośliny towarzyszące bzu czarnego wybierz rośliny kwitnące o jasnych kwiatach np. floks i balsam pszczeli.