Nawożenie palm kokosowych
Nawożenie palm kokosowych

Jeśli mieszkasz w przyjaznym klimacie, nie ma nic lepszego niż dodanie do domowego krajobrazu palmy, która przywołuje słoneczne dni, po których następują spektakularne zachody słońca i ciepłe, tropikalne noce wypełnione bryzą. Przy odpowiedniej pielęgnacji, palma kokosowa będzie produkować od 50 do 200 owoców rocznie przez okres do 80 lat, więc nauka o nawożeniu palmy kokosowej ma ogromne znaczenie dla jej długowieczności. Dowiedzmy się, jak nawozić palmę kokosową.

Jak i kiedy nawozić palmy kokosowe?

Drzewo kokosowe jest najważniejszą pod względem ekonomicznym palmą. Jest to najczęściej uprawiany i używany orzech na świecie, wykorzystywany do jego kopry – jest źródłem oleju kokosowego używanego do produkcji wszystkiego, od mydeł, szamponów i kosmetyków po mnóstwo artykułów spożywczych. Drzewa można rozmnażać z nasion – kokosa – ale zazwyczaj kupuje się je jako młode palmy ze szkółki. Ciekawostką jest fakt, że owoce kokosowe mogą unosić się na długich dystansach w oceanie i nadal kiełkować po wyrzuceniu ich na brzeg. Chociaż palmy kokosowe często występują wzdłuż tropikalnych, piaszczystych brzegów i tolerują opryskiwanie solą i słonawą glebę, sól nie jest niezbędnym nawozem dla drzew kokosowych. W rzeczywistości nie ma ona żadnego wpływu na to, jak dobrze rosną drzewa.

Palmy kokosowe dobrze rosną na różnych glebach, pod warunkiem, że są dobrze zdrenowane. Potrzebują średniej temperatury 22 C. i rocznych opadów 76-127 cm. Nawożenie kokosów jest często konieczne w warunkach domowych. Palmy te są narażone na niedobór azotu, który charakteryzuje się żółknięciem najstarszych liści na całej powierzchni korony. Są one również podatne na niedobór potasu, który zaczyna pojawiać się jako plamy martwicze na najstarszych liściach coraz bardziej dotykające końcówek liści, a w ciężkich przypadkach dotykające pnia. Siarczan potasu pokryty siarką podawany jest cztery razy w roku w ilości 0,68 kg/9,3 metrów kwadratowych powierzchni korony – aby zapobiec niedoborowi.

Palmy mogą mieć również niedobór magnezu, manganu lub boru. Ważne jest, aby palmy kokosowe nawozić na kilku etapach ich wzrostu, aby udaremnić lub zwalczyć potencjalne niedobory minerałów.

Nawożenie drzew kokosowych różni się w zależności od stopnia ich wzrostu

Nawożenie orzechów kokosowych podczas przesadzania. Duże zielone liście palmy kokosowej potrzebują dodatkowego azotu. Należy stosować nawóz granulowany o stosunku 2-1-1, który zawiera zarówno wolno jak i szybko uwalniany azot. Szybkie uwalnianie daje palmie szybki zastrzyk azotu, który stymuluje wzrost, podczas gdy powolne uwalnianie daje stopniowo azot rozwijającym się korzeniom. Istnieją specyficzne nawozy dla palm, które mogą być stosowane lub ich kombinacja może być stosowana w czasie przesadzania.

Nawożenie młodych drzew palmy kokosowej. Po przyjęciu się sadzonek, nadal ważne jest, aby nawozić palmy kokosowe. Nawóz liściowy jest najlepszą metodą aplikacji. Są one sprzedawane jako te z makro- lub mikroelementami. Makroelementy obejmują azot, potas, fosfor. Mikroelementy obejmują: mangan, żelazo, cynk miedź. Na ogół są one połączone, ale może być konieczne dodanie środka zwilżającego, aby pomóc nawozowi ominąć woskową powłokę palm, gdzie może być wchłonięta. Jeśli nawóz nie zawiera środka zwilżającego, do każdego pojemnika o wielkości 3,8 l. mieszanki należy dodać trzy do pięciu kropli płynnego środka nawilżającego. Nawóz dolistny dla młodych drzew kokosowych należy stosować, gdy pogoda będzie sucha przez 24 godziny. Stosować w regularnych odstępach czasu od jednego do trzech miesięcy – najlepiej co miesiąc. Po pierwszym roku można przerwać stosowanie nawozu dolistnego. Nawozy granulowane są odpowiednie i powinny być stosowane w stosunku 2-1-1, ale należy je stosować co trzy do czterech miesięcy.