Wskazówki dotyczące uprawy karczochów
Wskazówki dotyczące uprawy karczochów

Karczochy były po raz pierwszy wspomniane około 77 roku n.e., więc ludzie spożywają je od dłuższego czasu. Maurowie jedli karczochy w około 800 roku, gdy przywieziono je do Hiszpanii. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych roślinach.

Jak uprawiać karczochy?

Najlepiej uprawiać karczochy tam, gdzie lato jest chłodne i łagodne i gdzie temperatury nigdy nie spadają poniżej -4 stopni Celsjusza. Jeśli Twój ogród nie pasuje do profilu, nie rozpaczaj. Jeżeli wiesz jak uprawiać karczochy i dajesz im to czego potrzebują, możesz uprawiać to smaczne warzywo prawie wszędzie. Aby uprawiać rośliny karczochowe potrzebujesz co najmniej 90-100 dni bez przymrozków. Jeśli możesz im to zaoferować, to spróbuj.

Jeśli mieszkasz w miejscu chłodniejszym niż strefa 8, najlepszym rozwiązaniem może być potraktowanie karczochów jako roślin jednorocznych, uprawianych w jednym sezonie. Trzeba je zbierać i przesadzać co roku, choć niektórzy ogrodnicy twierdzą, że ciężkie mulczowanie może uratować głęboko osadzone korzenie z roku na rok. Jednak traktowanie ich jako roślin jednorocznych nie jest takie złe, jak mogłoby się to wydawać.

Wskazówki dotyczące uprawy karczochów

Karczochy mogą być sadzone przez nasiona, pędy lub korzenie. Najbardziej niezawodna produkcja będzie pochodzić z nagich podkładek korzeniowych zamówionych w szkółce. Hodując karczochy w przydomowym ogrodzie, upewnij się, że te sadzonki mają wystarczająco dużo pożywienia.

Uprawiane karczochy są ciężkimi roślinami. Należy kopać głęboko i mieszać z uniwersalnym nawozem. Posadź je w odległości 1,5 metr od siebie, ponieważ są to duże warzywa. Hoduj rośliny karczochów w pełnym słońcu z dobrze osuszoną glebą i podawaj im dużo wody. Woda jest kluczem do delikatnych pączków karczocha, które są mięsne i aromatyczne. Mulczuj dobrze, aby zachować wilgoć.

Pąki rozwiną się na czubku łodygi i powinny być usunięte ostrym nożem. Inne rozwiną się po bokach, a dopuszczenie pąków do zakwitu będzie hamowało produkcję.