Budowa domu Wrocław - jakie dokumenty są wymagane?
Budowa domu Wrocław – jakie dokumenty są wymagane?

Zanim budowa domu Wrocław rozpocznie się na dobre, konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Warto pamiętać o formalnościach, dzięki którym uda się rozpocząć budowę sprawnie i bez zbędnych nerwów. Dokumenty można gromadzić samodzielnie lub poprzez pełnomocnika np. w osobie architekta lub kierownika budowy.

Dokumenty wymagane do budowy domu

Wydanie pozwolenia na budowę wymaga pozyskania pewnych dokumentów – konieczna jest mapa do celów projektowych, wypis i wyrys z MPZP lub warunki zabudowy, decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej, warunki przyłączenia mediów, lokalizacja zjazdu z drogi publicznej. Dokumenty te wraz z projektem technicznym, opinią geologa projektem zagospodarowania działki są niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Czas oczekiwania na niektóre dokumenty (np. warunki zabudowy) może wynieść nawet kilka miesięcy.

Pozwolenie na budowę i co dalej?

Samo uzyskanie pozwolenia na budowę nie oznacza, że można od razu rozpocząć prace budowlane. Decyzja musi się uprawomocnić po 14 dniach od daty odebrania zawiadomienia przez strony postępowania, o ile nikt nie wniesie sprzeciwu. Następnie należy zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych do nadzoru budowlanego – obecne przepisy pozwalają na rozpoczęcie robót nawet kolejnego dnia po złożeniu zawiadomienia. Droga do rozpoczęcia budowy jest kręta jednak daje niebywałą satysfakcję, kiedy na placu budowy w końcu udaje się wbić “pierwszą łopatę”.