Opieka nad karczochami w zimie - dowiedz się więcej o przezimowaniu roślin karczocha
Opieka nad karczochami w zimie – dowiedz się więcej o przezimowaniu roślin karczocha

Karczochy są uprawiane głównie komercyjnie w słonecznych regionach, ale czy są one odporne na zimno? Przy odpowiedniej pielęgnacji ta bylina jest odporna na mróz do strefy 6, a sporadycznie do strefy 5 podczas łagodnych zim. Zimowanie roślin karczocha nie jest trudne, wymaga jedynie odrobiny wiedzy i planowania. Karczochy mogą rosnąć i wydawać owoce nawet przez siedem lat, co korzystnie wpływa na ochronę zimą.

Czy karczochy są odporne na zimno?

Karczochy pochodzą z basenu Morza Śródziemnego, co każe przypuszczać, że nie zniosłyby one zbyt dobrze chłodu zimy. Co zaskakujące, przy odpowiedniej pielęgnacji, zimowanie roślin karczocha jest jak najbardziej możliwe.

Jadalną częścią rośliny jest w rzeczywistości główka kwiatu. Kiedy pozwala się jej zakwitać, jest to neonowy fiolet, który sam w sobie jest dość oszałamiający. Karczochy nie tworzą pąków kwiatowych do drugiego roku wzrostu, więc ochrona rośliny w zimie jest niezbędna.

Jak dbać o karczochy w zimie?

Po pierwsze, dla ogrodników z północy, należy wybrać różne rodzaje karczochów, takie jak Green Globe lub Imperial Star. Mają one krótszy sezon wegetacyjny, przez co są twardsze od innych odmian.

Po uprawie rośliny przez cały sezon i zbliżaniu się zimy, nadszedł czas, aby zająć się zimową pielęgnacją karczochów. Istnieją trzy metody zimowania roślin karczocha.

Metody zimowania karczochów

Mulczowanie. Jeśli roślina znajduje się w ziemi, należy odizolować korzenie głęboką warstwą ściółki. Otoczyć całą roślinę drutem, który wznosi się nad rośliną. Klatka z drutu powinna być o 30 cm szersza niż roślina. Za pomocą szpilek przymocować klatkę do podłoża.

Wypełnij klatkę mieszanką słomy i rozdrobnionych liści. Zostawiamy ją na miejscu przez całą zimę. Gdy nadejdzie wiosna i minie już jakakolwiek szansa na mróz, powoli usuwaj ściółkę, stopniowo odsłaniając roślinę w ciągu 2-3 tygodni.

Uprawa w pojemnikach. Inną metodą zimowania karczochów jest sadzenie ich w doniczkach. Rośliny należy sadzić w pojemnikach przez cały sezon wegetacyjny lub wykopywać rośliny uprawiane w ogrodzie, gdy temperatura jest niska i umieszczać je w doniczkach. Karczochy doniczkowe należy sadzić w bogatej glebie doniczkowej wymieszanej z kompostem.

Zamiast mocno ściółkować rośliny, wystarczy przenieść je do osłoniętego miejsca, takiego jak nieogrzewany garaż lub chłodna piwnica o temperaturze pomiędzy 2-10°C. Dla roślin nie jest potrzebne żadne światło. Przed przezimowaniem roślin karczocha w pojemnikach należy przyciąć je do korony, gdy zbliża się mróz. Następnie przenieś je na wybrane miejsce i podlewać je co 4-6 tygodni aż do wiosny.

Wykop i przechowuj. Ostateczna metoda zimowej pielęgnacji karczochów jest prawdopodobnie najłatwiejsza i wymaga najmniej miejsca. Gdy spodziewane są mrozy, należy przyciąć rośliny aż do samej ziemi. Wykopać korony i system korzeniowy z ziemi i delikatnie wytrząsnąć jak najwięcej ziemi z korzeni.

Te nagie kępy korzeni należy przechowywać w pudełku z mchem torfowym w zimnym garażu. Nie pozwól, aby pudełko zamokło lub było wystawione na działanie niskich temperatur. Zwróć uwagę na nagie korzenie i usuń te, które stały się miękkie lub mięsiste. Gdy nadejdzie wiosna i minie całe niebezpieczeństwo zamarznięcia, należy przesadzić gołe korzenie.