Chcesz poszerzyć swój ogród warzywny? Przepyszne warzywa korzeniowe wyhodowane z selera naciowego to może być właśnie coś dla Ciebie. Czym jest seler i gdzie rośnie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Gdzie rośnie seler?

Uprawa i zbiór selera odbywa się przede wszystkim w Europie Północnej i w całym regionie Morza Śródziemnego. Uprawa selera występuje również w Afryce Północnej, na Syberii i w południowo-zachodniej Azji, a nawet minimalnie w Ameryce Północnej, gdzie najprawdopodobniej uprawiana jest odmiana “Diamant”. Roślina ta pochodzi z regionu Morza Śródziemnego i od dawna jest popularnym warzywem korzeniowym w wielu kuchniach europejskich.

Czym jest seler?

Mimo, że liście są jadalne, selery są uprawiane z uwagi na ich dość duży korzeń lub hipokotyle, które mogą być zbierane, gdy cebula ma około 10 centymetrów średnicy. Mniejszy jest lepszy w tym przypadku, ponieważ większy korzeń ma tendencję do twardnienia i jest trudniejszy do obróbki – obierania i cięcia. Korzeń jest używany na surowo lub po ugotowaniu i smakuje podobnie jak popularne łodygi selera ogrodowego.

Seler zwyczajny jest również często określany jako korzeń selera, seler gałkowy, seler z korzeniami rzepy i seler niemiecki. Rośliny selera są mrozoodporne, a sam korzeń ma długi okres przechowywania – około trzech do czterech miesięcy, pod warunkiem, że jest składowany od 0 do 5 stopni Celsjusza w warunkach wilgotnych i z usuniętymi liśćmi. Pomimo tego, że seler jest warzywem korzeniowym, zawiera bardzo mało skrobi w stosunku do wagi, pomiędzy 5 a 6 procent.

Seler korzeniowy, należący do rodziny pietruszki zwyczajnej, można jeść w plastrach, po utarciu, pieczeniu, duszeniu, blanszowaniu i szczególnie wysublimowanym tłuczeniu jak ziemniaki. Zewnętrzna strona korzenia jest gałązkowata, brązowa w odcieniu i musi być obrana, aby odsłonić błyszczące białe wnętrze przed użyciem. Mimo że seler korzeniowy jest uprawiany z myślą o korzeniach smakowych, jest ładnym dodatkiem do ogrodu z wiosennymi zielonymi liśćmi, które są w przeważającej mierze odporne na szkodniki.

Uprawa selera

Seler wymaga około 200 dni do osiągnięcia dojrzałości i może być sadzony w 7 strefach uprawy, dobrze drenowanych glinach o pH od 5,8 do 6,5. Nasiona należy sadzić wczesną wiosną w inspekcie lub w pomieszczeniach zamkniętych na cztery do sześciu tygodni przed przesadzeniem. Seler można również sadzić latem w celu uzyskania zbiorów zimą lub wiosną na niektórych obszarach.

Kiełkowanie materiału siewnego zajmie około 21 dni. Gdy sadzonki osiągną wysokość 5 centymetrów, należy przesadzić je do ogrodu w miejscu nasłonecznionym w odległości 15 centymetrów na 70 centymetrów, dwa tygodnie przed średnimi ostatnimi mrozami zimy. W celu ochrony korzeni należy je ściółkować słomą lub liśćmi, albo umieścić sadzonki na wzgórzu.

Należy nawozić i monitorować nawadnianie roślin. Rozmiar korzeni jest utrudniony przez warunki, takie jak susza.

Zbieranie selera

Korzeń selera może być zbierany w każdej chwili, ale jak wspomniano, łatwiej jest to zrobić, gdy znajduje się na mniejszej głębokości. Seler ma doskonały smak po pierwszych mrozach jesienią i w razie potrzeby można go pozostawić w ogrodzie do zbioru.

Istnieje kilka odmian selera, takich jak:

  • Celeriac Giant Prague
  • Smooth Prague
  • Large Smooth Prague
  • Monarch
  • Brilliant

Dostępne są korzenie o różnej wielkości i czasie zbioru (od 110-130 dni), od odmian generycznych po pniakowe.