
Panele słoneczne, znane również jako fotowoltaika (PV), przechwytują energię słoneczną i przekształcają ją w energię elektryczną, którą można wykorzystać w domu. Instalując panele słoneczne, można wytwarzać własną odnawialną energię elektryczną.
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Panel fotowoltaiczny składa się z wielu ogniw zbudowanych z warstw materiału półprzewodzącego, najczęściej krzemu. Kiedy światło świeci na ten materiał, powstaje strumień energii elektrycznej. Ogniwa nie potrzebują bezpośredniego światła słonecznego do pracy i mogą działać nawet w pochmurne dni. Jednak im silniejsze jest nasłonecznienie, tym więcej energii elektrycznej jest wytwarzane.
Systemy fotowoltaiczne składają się z kilku paneli, z których każdy generuje około 200-350W energii w silnym świetle słonecznym. Typowe systemy zawierają od 10 do 15 paneli i generują energię elektryczną prądu stałego (DC). Ponieważ energia elektryczna używana w urządzeniach domowych jest prądem zmiennym (AC), wraz z systemem instalowany jest inwerter, który przekształca prąd stały w prąd zmienny. Ta energia elektryczna może być używana w całym domu lub eksportowana do sieci.
Czy masz wystarczająco dużo miejsca?
Przestrzeń jest kluczowym czynnikiem. Przeciętny rozmiar systemu to około 3-4kW i zazwyczaj zajmuje on około 15-20m2 powierzchni dachu. Dach niezacieniony, zwrócony na południe jest idealny dla maksymalnej produkcji energii elektrycznej. Można rozważyć dachy zwrócone na wschód lub zachód, ale nie zaleca się stosowania dachów zwróconych na północ. System skierowany na wschód lub zachód przyniesie około 15-20% mniej energii niż ten skierowany bezpośrednio na południe.
Oprócz modułów słonecznych na dachu potrzebny jest również inwerter, który przekształca prąd stały w prąd zmienny wymagany w domu. Inteligentny licznik mierzy nie tylko ilość wytworzonej energii elektrycznej, ale także ilość energii elektrycznej zużytej przez gospodarstwo domowe. Stanowi to podstawę wszystkich późniejszych zastosowań, które zapewniają, że jak najwięcej samodzielnie wygenerowanej energii elektrycznej jest wykorzystywane we własnych czterech ścianach.
Dachy zacienione
Wszelkie pobliskie budynki, drzewa lub kominy mogą zacieniać dach i mieć negatywny wpływ na wydajność systemu. Najlepiej jest znaleźć niezacienione miejsce, jednak czasami zacienienia nie da się uniknąć. Niektóre systemy fotowoltaiczne mogą zminimalizować wpływ zacienienia za pomocą „optymalizatorów”. Jeśli nie ma zacienienia, stosowanie optymalizatorów nie jest konieczne ani korzystne, poza zwiększonymi możliwościami monitorowania, jakie oferują – nie wygenerują one więcej energii.
Czy muszę mieć pozwolenie na instalację systemu fotowoltaicznego?
Panele fotowoltaiczne są uznawane za „dozwolony rozwój” i często nie wymagają pozwolenia na budowę. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły i najlepiej jest zasięgnąć informacji w lokalnym biurze planowania. Jeśli mieszkasz na terenie zabytkowego budynku, obszaru chronionego lub parku narodowego, mogą obowiązywać dodatkowe ograniczenia.
Jeśli planujesz zainstalować system fotowoltaiczny w swoim domu, sprawdź fotowoltaika 4oze.pl. Firma ta jest odpowiedzialna za instalacje paneli fotowoltaicznych – sprawdź więcej informacji.