Jak uprawiać karczochy w doniczkach?
Jak uprawiać karczochy w doniczkach?

Karczochy są bogate w błonnik, potas i magnez. Jeśli uważasz, że nie masz miejsca w ogrodzie dla tak dużej rośliny, spróbuj uprawiać karczochy w pojemniku. Karczochy doniczkowe są łatwe w uprawie, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek.

Karczochy w doniczkach

Karczochy rozwijają się dzięki łagodnym zimom i chłodnym, mglistym latom, gdzie mogą być uprawiane jako byliny. W łagodnych klimatach stref 8 i 9, karczochy w doniczkach mogą być przezimowane po przycięciu i ściółkowaniu.

W chłodniejszych rejonach nie ma powodów do rozpaczy; nadal można uprawiać karczochy w pojemnikach, aczkolwiek jako rośliny jednoroczne, które sadzone są wiosną. W subtropikalnych regionach strefy 10 i 11 karczochy uprawiane w doniczkach powinny być sadzone jesienią.

Uprawa karczochów doniczkowych

Roczne karczochy są zazwyczaj zakładane z nasion w pomieszczeniach zamkniętych, podczas gdy karczochy wieloletnie są zwykle kupowane jako sadzonki. Roczne nasiona należy rozpoczynać w pomieszczeniach zamkniętych około 8 tygodni przed ostatnim dniem wolnym od mrozu dla Twojej okolicy.

Nasiona należy sadzić w doniczkach o średnicy co najmniej 10-13 cm, aby umożliwić wzrost. Wysiewaj nasiona tuż pod ziemią.

Sadzonki należy przechowywać w miejscu wilgotnym i nasłonecznionym, które zapewnia co najmniej 10 godzin światła dziennie. W razie potrzeby należy je uzupełnić sztucznym oświetleniem. Co kilka tygodni lekko nawozić sadzonki.

W ciągu tygodnia przed przesadzeniem roślin do większych pojemników na zewnątrz należy je utwardzić.

Jak wyhodować karczochy w pojemniku?

Karczochy doniczkowe są łatwe w uprawie, jeśli dostarczy się im wystarczająco duży pojemnik. Roślina może stać się dość duża, a jej system korzeniowy jest stosunkowo obszerny. Byliny karczochów mogą uzyskać metr lub więcej wysoki i taką samą wielkość w poprzek. Potrzebują one bogatej gleby i dużo wody, aby utworzyć swoje duże pąki kwiatowe.

Aby wyhodować karczochy w pojemniku, należy wybrać doniczkę, która ma co najmniej 1 metr szerokości i 30 cm lub więcej głębokości. Zmieszać dobrej jakości, doskonale opróżniającą się mieszankę doniczkową z dużą ilością kompostu.

W połowie lata należy nawozić karczochy uprawiane w pojemnikach nawozem handlowym lub nawozem wierzchnim z kompostu.

Regularnie podlewaj roślinę. Pamiętaj, że pojemniki szybko wysychają, więc miej oko na karczochy. Zapewnij im 2,5 cm wody tygodniowo w zależności od warunków pogodowych. Dobra warstwa mulczu pomoże zachować wilgoć.

Opieka nad wieloletnimi karczochami doniczkowymi

Karczochy w doniczkach będą wymagały pewnego przygotowania, aby mogły przezimować.

Rośliny należy przyciąć do 30 cm na wysokość i włożyć słomę lub inną ściółkę nad rośliną w celu przykrycia łodygi, a nie tylko obszaru otaczającego korzenie.

Utrzymuj roślinę pod przykryciem przez całą zimę. Wiosną usuń ściółkę na kilka tygodni przed ostatnią datą mrozu dla twojej okolicy.