Karczochy są bogate w błonnik, potas i magnez. Jeśli uważasz, że nie masz miejsca w ogrodzie dla tak dużej rośliny, spróbuj uprawiać karczochy w pojemniku. Karczochy doniczkowe są łatwe w uprawie, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek.
Karczochy w doniczkach
Karczochy rozwijają się dzięki łagodnym zimom i chłodnym, mglistym latom, gdzie mogą być uprawiane jako byliny. W łagodnych klimatach stref 8 i 9, karczochy w doniczkach mogą być przezimowane po przycięciu i ściółkowaniu.
W chłodniejszych rejonach nie ma powodów do rozpaczy; nadal można uprawiać karczochy w pojemnikach, aczkolwiek jako rośliny jednoroczne, które sadzone są wiosną. W subtropikalnych regionach strefy 10 i 11 karczochy uprawiane w doniczkach powinny być sadzone jesienią.
Uprawa karczochów doniczkowych
Roczne karczochy są zazwyczaj zakładane z nasion w pomieszczeniach zamkniętych, podczas gdy karczochy wieloletnie są zwykle kupowane jako sadzonki. Roczne nasiona należy rozpoczynać w pomieszczeniach zamkniętych około 8 tygodni przed ostatnim dniem wolnym od mrozu dla Twojej okolicy.
Nasiona należy sadzić w doniczkach o średnicy co najmniej 10-13 cm, aby umożliwić wzrost. Wysiewaj nasiona tuż pod ziemią.
Sadzonki należy przechowywać w miejscu wilgotnym i nasłonecznionym, które zapewnia co najmniej 10 godzin światła dziennie. W razie potrzeby należy je uzupełnić sztucznym oświetleniem. Co kilka tygodni lekko nawozić sadzonki.
W ciągu tygodnia przed przesadzeniem roślin do większych pojemników na zewnątrz należy je utwardzić.
Jak wyhodować karczochy w pojemniku?
Karczochy doniczkowe są łatwe w uprawie, jeśli dostarczy się im wystarczająco duży pojemnik. Roślina może stać się dość duża, a jej system korzeniowy jest stosunkowo obszerny. Byliny karczochów mogą uzyskać metr lub więcej wysoki i taką samą wielkość w poprzek. Potrzebują one bogatej gleby i dużo wody, aby utworzyć swoje duże pąki kwiatowe.
Aby wyhodować karczochy w pojemniku, należy wybrać doniczkę, która ma co najmniej 1 metr szerokości i 30 cm lub więcej głębokości. Zmieszać dobrej jakości, doskonale opróżniającą się mieszankę doniczkową z dużą ilością kompostu.
W połowie lata należy nawozić karczochy uprawiane w pojemnikach nawozem handlowym lub nawozem wierzchnim z kompostu.
Regularnie podlewaj roślinę. Pamiętaj, że pojemniki szybko wysychają, więc miej oko na karczochy. Zapewnij im 2,5 cm wody tygodniowo w zależności od warunków pogodowych. Dobra warstwa mulczu pomoże zachować wilgoć.
Opieka nad wieloletnimi karczochami doniczkowymi
Karczochy w doniczkach będą wymagały pewnego przygotowania, aby mogły przezimować.
Rośliny należy przyciąć do 30 cm na wysokość i włożyć słomę lub inną ściółkę nad rośliną w celu przykrycia łodygi, a nie tylko obszaru otaczającego korzenie.
Utrzymuj roślinę pod przykryciem przez całą zimę. Wiosną usuń ściółkę na kilka tygodni przed ostatnią datą mrozu dla twojej okolicy.
Używając doniczek można zapewnić karczochom idealne warunki. Myślę, że każdy powinien spróbować 🙂
Szukasz salonu firan? Odwiedź https://twojefirany.pl
W ubiegłym roku mi się udały, mam nadzieję, że i w tym sezonie będzie ok 🙂
Potrzebujesz kroplówki witaminowej? Sprawdź https://vitallclinic.pl
Zauważyliście może różnicę w smaku między karczochami uprawianymi na zewnątrz a tymi z doniczki? Mam doniczkę drewnianą, którą zaatakował spuszczel pospolity i zastanawiał się czy to mogło mieć wpływ na smak 🙂