
Często obawą wśród przedsiębiorców zakładających spółkę jest potencjalnie długotrwały i skomplikowany proces jej zamknięcia. Wedle ustawodawcy odpowiedzią między innymi na ten problem ma stać się Prosta Spółka Akcyjna.
Przyczyny zamknięcia Prostej spółki Akcyjnej
Przyczyny zamknięcia prostej spółki akcyjnej są dość analogiczne do tych mających zastosowanie w standardowych spółkach akcyjnych, zostały jednak nieco doprecyzowane i rozbudowane. Są one następujące:
Wszelkie przyczyny przewidziane w umowie spółki takie jak wygaśnięcie terminu lub zrealizowanie wyznaczonego celu.
Decyzję o zamknięciu spółki podjęta przez walne zgromadzenie jej akcjonariuszy.
Rozwiązanie spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości.
O decyzję taką wnioskować może w sądzie także każdy akcjonariusz lub członek organu spółki w przypadku, gdy realizacja celu stała się niemożliwa lub spółka działa na niekorzyść swoich akcjonariuszy.
Inne czynniki zależne przewidziane polskim prawem.
Prosta spółka Akcyjna – przebieg likwidacji oraz dodatkowe ułatwienia
Sam proces likwidacji Prostej Spółki Akcyjnej również jest analogicznym do spółki akcyjnej. Polega, więc na zakończeniu bieżących interesów, windykacji należności, zrealizowaniu zobowiązań oraz upłynnieniu majątku firmy. Proces ten przeprowadzają specjalnie w tym celu powołani likwidatorzy. Co jednak niezwykle istotne, likwidacja Prostej Spółki Akcyjnej powinna dzięki uproszczeniu procedury likwidacyjnej, skróceniu czasu ewentualnych roszczeń wierzycieli do 3 miesięcy oraz zlikwidowaniu obowiązku drugiego ogłoszenia o likwidacji spółki trwać o około połowę krócej niż w standardowym przypadku. Dodatkowo pojawia się możliwość przypisania całego majątku firmy na jednego akcjonariusza. Forma ta będzie zapewne korzystna w przypadku małych podmiotów gospodarczych o niewielkim majątku. Takie rozwiązanie daje jednocześnie szanse na szybkie przekształcenia firmy w inną działalność.